C.A.T.
INTERNATIONAL
Mgr. Pavel Chalupa, Senovážné námestí 23, 110 00 Praha 1
tel/fax: +420 2/2414 2549
GSM: +42 0602/664 036
E-mail:
cat_international@hotmail.com
UVÁDÍ
DEVET BRAN
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ŽIDOVSKÉ KULTURY
Praha, Plzen, Terezín, Trebíc, 2 až 25 listopad 2000
Konaný pod
záštitou
Místopredsedy vlády a ministra zahranicních vecí CR
Jana Kavana
a
Primátora hlavního mesta Prahy
Jana Kasla
Primátora mesta Plzne
Jirí Šnebergera
Spoluporadatel:
Hlavní mesto Praha
Mesto Plzen
Mesto Trebíc
Mesto Terezín
Cesko-nemecký fond budoucnosti
9. Mezinárodní festival MUSICA IUDAICA
5. Pražský divadelní festival nemeckého jazyka
Obecní dum Praha
s úcastí:
Židovská obec Praha
Židovské muzeum v Praze
Federace židovských obcí CR
Židovská
liberální unie
Bejt Praha
Velvyslanectví státu Izrael v Praze
Velvyslanectví Ruské federace v Praze
Francouzský kulturní institut v Praze
Goethe-Institut v Praze
Rakouský kulturní institut v Praze
Kulturní stredisko USA v Praze
British Council v Praze
Madarské kulturní stredisko v Praze
Polský kulturní institut v Praze
HaGalil onLine
DEVET BRAN – SEDM STUDNÍ
Devet bran je ve svetové literature ojedinelá
a dnes již svetove proslulá próza „pražského chasida“ Jirího
(Georga) Mordechaje Langra (1894 Praha – 1943 Tel Aviv).
Dosud vyšla cesky, nemecky, anglicky, polsky, a italsky.
Jde o svet halicských
chasidu kolem roku 1913 a o kontrast mezi vlažným náboženským
životem asimilovaných židovských rodin ve strední Evrope a souverci
na východe, kterí žili sice hmotne zaostale, zato v trvalém
mystickém transu a stálé extázi, mimo cas.
Postava pražského MaHaRaLa
(rabi Jehuda ben Becalel Liva, 1512 Worms – 1609 Praha) je spojena
se tremi stredoevropskými lokalitami: polskou Poznaní, moravským
Mikulovem a Prahou.
Rozsahem duchovních dimenzí prevyšoval své velké soucasníky
nemecké, ceské i polské.
Je renesancním filozofem, jehož geniální myšlení se
vyznacovalo neobycejnou moderností.
Byl teolog, kabalista, kazatel, ucitel (Klausová synagoga),
znal dejiny, matematiku, astronomii, kosmagrafii.
J.A. Komenský vycházel z jeho poznatku.
Historikové nechávali
dlouho jeho osobu bez povšimnutí, predpojatí proti serióznímu bádání
kabalistického díla, byly známy pouze epizody stran Golema.
Jedno ze stežejních del popisující jeho význam napsal André
Neher, profesor Štrasburské univerzity (1914 Obernai – 1988
Jerusalém), který se jím zabývá od tricátých let, v.r. 1987 vydává
kniu Faust et le Maharal de Prague, Studna exilu, dialektická
teologie pražského Maharala, vyd. 1966 ve Francii, ceské vydání
1991.
Kniha vzbudila pozoruhodný zájem o Maharalovo dílo i mimo
Francii – v Izraeli a predevším v USA se na ni výslovne odvolávají
autorí, ucitelé a vedci na universitní úrovni (Mordechaj Breuer,
Byron L. Sherwim, Rivka Schatz – Uffenheimer, vydavatelé – Aaron
Koula, Šlomo Mallin, Chajm Pardes – ten vydává prubežne Maharalovo
dílo jako celek). Na
Hebrejské univerzite v Izraeli vyšla disertacní práce Aarona Fritze
Kleinbergera (Ha – machšava ha pedagogit šel ha- Maharala mi-Prag –
Maharalova pedagogická doktrina, Jeruzalém 1962).
PROGRAM
FESTIVALU
2. - 25. listopad 2000
02.–15.11. |
PREDEHRA |
pocta festivalu |
16. 11. |
DEN SLAVNOSTNÍHO ZAHÁJENÍ |
pocta Itzhaku Rabinovi |
17. 11. |
DEN MOUDROSTI A
VEDENÍ |
pocta
Talmudu |
18. 11. |
DEN NADEJE |
pocta Janu Masarykovi |
19. 11. |
DEN DÍTETE |
pocta životu |
20. 11. |
DEN SEDMERO ROUBENÍ |
pocta MaHaRaLovi |
21. 11. |
DEN PÁTÉ CTVRTI |
pocta Viktoru Fischlovi |
22. 11. |
DEN DEVÍTI BRAN |
pocta Jirímu Langrovi |
23. 11. |
DEN STROMU |
pocta nadeji a dobré vuli |
24. 11. |
DEN GHETTA |
pocta ponižovaným |
25. 11. |
DEN PRINCEZNY ŠABAT |
pocta Tóre |
PREDEHRA
2. – 15. listopad 2000
Rudolfinum
Vila Portheimka
Národní knihovna
Divadlo
Archa
Novomestská radnice
Rudolfinum:Ceská filharmonie, Pražský filharmonický sbor
/CR/ Praha, 2.11 MI
-koncert urcený pouze pro cleny cestného výboru
festivalu
-po koncertu malý banket
Vila Portheimka:Vernisáž
výstavy fotografií Edwarda Serotta , /Nemecko/
Zuzana Dostálová, Martin Zelenka-
Rossini-Duo, 17.00 hod. Praha, 2.11
Divadlo Komedie:
Pavel Fieber – židovské písne
Praha,
9.11
Divadlo Archa:
The S.E.M. Ensemble a Eva Drízgová /USA, CR /
Praha, 15.11 MI
Novomestská radnice:
Undine Hradil – vernisáž výstavy
/Nemecko / D. Dostálová Praha, 15.11
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ
16. listopad 2000
Divadlo na Vinohradech
Oficiální
zahájení Mezinárodního festivalu židovské kultuy predstavením
Izraelského Národního divadla HABIMAH, Berthold Brecht: Kavkazký
krídový kruh.
Divadlo na Vinohradech, Praha
19.00 hod.
Po predstavení recepce.
Slavnostní projev pronese pan primátor hlavního mesta Prahy Jan
Kasl, dále clenové cestného výboru, zástupci partneru, oficiální
hosté a úcinkující.
DEN
MOUDROSTI A VEDENÍ
17. listopad 2000
Klementinum
Klementinum
– reditelská chodba Národní knihovny CR 17.00
hod.
Vernisáž
výstavy fotografií Achaba Heidlera a vzácných židovských tisku
z archivu Národní knihovny a Židovského muzea v Praze + April duo
DEN NADEJE
18. listopad
Divadlo v Celetné
Španelská synagoga
Divadlo Komedie
Divadlo v Celetné,
loutkové div. predstavení
pro deti - I.B.Singer, „Lví mléko“, Divadelní spolek Kašpar
/CR/
14.00 hod.
Divadlo Komedie,
divadelní predstavení –
„Theater in der Vorburg, „Sbohem motýlku“ /Nemecko/
20.00
hod.
Španelská synagoga,
koncert
MI
- Kantor Ira S. Bigeleisen – bas /USA/
Harold Lester – klavír /GB/
20.00 hod.
DEN
DÍTETE
19. listopad 2000
Vzdelávací a kulturní centrum Židovského muzea (
VKC ŽM )
Španelská synagoga
Jeruzalémská synagoga
Divadlo na Fidlovacce
Divadlo v Celetné
Rock Café
Palác Akropolis
Lucerna music bar
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN,
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední cást:
VKC
ŽM : prednáška „Význam Lauderovy nadace“, PhDr.
Leo Pavlát, reditel
Židovského muzea
v Praze /CR/
odpolední cást:
Zahájení prehlídky filmu se židovskou tematikou ve Francouzském kulturním institutu.
Celkem se po dobu konání festivalu odpromítá na 90 snímku –
60 dokumentárních, 30 hraných /Izrael, Madarsko, USA, Francie,
Nemecko, Polsko, Rusko, Rakousko, CR, Velká Britanie/
Divadlo v Celetné: predstavení „Dobrý den, Buzja“/Rusko/ + V.
Neuwirthová, Královna
Ester divadelní soubor Feigele /CR/ 14.00 hod.
Vecerní cást:
Divadlo na Fidlovacce:
muzikál „Šumar na
streše“ /CR/
19.30 hod.
Jeruzalémská synagoga:Vernisáž
výstavy M. Stránského /CR/ + Erwin Trio, Schulhoff, Concertino
/CR/,
17.00 hod.
Španelská synagoga:
koncert Sefardské
inspirace, J. Lewitová a V. Merta, /CR/
19.00 hod.
Lucerna music bar:
P. Šporcl, A. Filimonov, M.Svoboda, Livnat brothers -
jazzový koncert, /CR, Izrael/
21.00 hod.
Palác Akropolis:
koncert – K. Kolcová + Umelci v hladovení 20.00 hod.
Doprovodný program:
porady Ceské televize a Ceského rozhlasu
Plzen –Alfa:
divadelní predstavení - Theater in der Vorburg , „Sbohem motýlku“
/Nemecko/ 15.00 hod.
DEN SEDMERO ROUBENÍ
20. listopad 2000
VKC-ŽM
Španelská synagoga
Divadlo v Celetné
Futurum Music Bar
Španelský sál – Pražský hrad
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN,
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední cást:
VKC ŽM : prednáška „ Moderní
antisemitismus“ , Dr. Zdenek Zboril, profesor Karlovy university
Odpolední cást:
Filmová prehlídka
Sál Židovské radnice:
seminár a koncert prof. Zuzany Ružickové /CR/– pocta Wande
Landowské,
17.00 hod.
Vecerní cást:
Španelská synagoga:
koncert z díla barokních mistru -
John Holloway, Barbara Maria Willi, Noemi Kiss/Anglie,
Nemecko,Madarsko/
19.00 hod.
Roxy:
divadelní predstavení – „Konec sveta v salónu Gogo (príbehy
z kabaretu)“scénár: Michal Láznovský a kolektiv, Divadlo na Voru
/CR, Francie/ + koncert ceské klezmer kapely
Klec,/CR/,
19.30 hod.
Futurum Music Bar:
koncert klezmer kapel: Klezmorim /Nemecko/, Kroke /Polsko/, Shlomo
band /Rakousko/, K. Kolcová+Umelci v hladovení/CR/
20.00 hod.
Divadlo v Celetné:
divadelní predstavení - L. Fuchs, „Pan Theodor Mundstock“,
19.00 hod.
Španelský sál:
Los Angeles Zimriyah Chorale & Chorale Society of Southern
California, L. K. McNight, Ira Bigeleisen, H. Lester, A. Striple
/USA, GB/- MI
Doprovodný program:
Porady Ceské televize a Ceského rozhlasu.
Plzen
Velká synagoga
: koncert - J. Lewitová a V. Merta, Sefardské inspirace (CR),
19.00 hod.
Obradní sín radnice
: detské divadelní predstavení -
„Dodrý den, Buzja“ (Rusko),
15.00 hod.
DEN PÁTÉ CTVRTI
21. listopad 2000
VKC
ŽM
Národní divadlo – Kolowratský palác
ROXY
Futurum Music Bar
Studio Ypsilon
Španelská synagoga
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN,
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední cást:
Prednáška: „Pražské židovské mesto“, Arno Parík /CR/
Prednáška z cyklu „Rabínské osobnosti-Pražský MaHaRaL“, Dr. V. Sadek
Prohlídka mest Plzne a Trebíce.
Odpolední cást:
Filmová prehlídka
Vecerní cást:
Studio Ypsilon:
divadelní predstavení – K.Polácek „Vše pro firmu“ /CR/ 19.30 hod.
Španelská synagoga:
koncert - Alma Rosé chamber orchestra, Pavel Šporcl, /CR/
19.00 hod.
Roxy:
divadelní predstavení – „Konec sveta v salónu Gogo (príbehy
z kabaretu)“
scénár:Michal Láznovský a kolektiv, Divadlo na Voru /CR,
Francie/ + koncert ceské klezmer kapely Klec, /CR/19.30 hod.
Futurum Music Bar:
koncert klezmer kapel - Jasha Liebermann trio /Polsko/, The Cracow Klezmer
Band /Polsko/, Di Naye Kapelye /Madarsko/,
20.00
hod.
ND-Kolowratský palác:
divadelní predstavení - Arnošt Goldflam, „Smlouva“,
19.00 hod.
Doprovodný program:
Porady Ceské televize a ceského rozhlasu.
Deasanace St. Mesto – Parížská ulice, projekce fotografií puvodních objektu na
soucasné budovy na stejním míste,
24.00 hod.
Plzen
Velká synagoga
– koncert klezmer kapel : Klezmorim /Nemecko/, Kroke /Polsko/, K.
Kolcová+Umelci v hladovení /CR/
19.00 hod.
Trebíc
Synagoga-Koncert
John Holloway, Barbara Maria Willy, Noemi Kiss/Anglie, Nemecko,
Madarsko/, 19:00 hod.
DEN DEVÍTI BRAN
22. listopad 2000
VKC-ŽM
Obecní dum
Týnská literární kavárna
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN,
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední cást:
Týnská literární kavárna:
Verejné ctení knihy Devet bran Jirího Langra v ceštine, hebrejštine,
nemcine, anglictine, francouzštine, ruštine atd.
Odpolední cást:
Filmová prehlídka
Vecerní cást:
Obecní
dum:
Slavnostní vecer – galakoncert – zasvecený detem a budoucnosti /
Madarsko, Polsko, USA, CR / 20.00
hod.
Strauss Warschauer Duo, USA, P. Šporcl, P.
Jiríkovský CR, + Klezmer kapely: Jascha Liebermann Trio, Kroke, The
Cracow klezmer Band, Di Naye Kapelye, Shlomo band, K. Kolcová+Umelci
v hladovení
Doprovodný program:
Prímý prenos – záznam Ceské televize a
Ceského rozhlasu.
Plzen
Velká synagoga,
koncert „Old testament A-Capella“, Oslo Baroque Soloists Choir
/Norsko/, dirigent: Shalev Ad-El /Izrael/ 19.00
hod.
DEN STROMU a SMÍRENÍ
23. listopad 2000
VKC-ŽM
Španelská synagoga
Jeruzalémská synagoga
Viola
Veletržní palác
Divadlo Komedie
Divadlo Ungelt
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN,
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední cást:
Témata prednášek otevrené tribuny:
-
Chevre Kadiša
-
Reforma, asimiliace
-
Perspektiva 21. Století
-
Soucasný stav židovských obcí, ad.
Odpolední cást:
Filmová prehlídka
park u Park hotelu 12.00 hod.
Sázení
9 stromu na míste vypravování transportu
zázemí: prostory Národní galerie – Veletržní palác
-úcastníci sázení: ministri zahr. vecí,
ministri kultury, primátori /CR, Izrael, Nemecko/
Veletržní palác:
pevecký koncert Terezy Mátlové
a Olgy Cerné
z díla P. Haase a E.
Shulhoffa /CR/ 14.00 hod.
Vecerní cást:
Viola:
divadelní predstavení – L. Malkina, „Príbehy Koljovy babicky“ /CR/
19.30 hod.
Španelská synagoga:
koncert „Old testament A-capella“, Oslo Baroque Soloists Choir
/Norsko/, Shalev Ad-El /Izrael/,
19.00 hod.
Divadlo Ungelt:
Eva Svobodová, jazzový koncert,
19.55hod.
Divadlo Komedie:
Vecer s… aneb verejné interwiev, Shlomo band
19.00 hod.
Jeruzalémská synagoga:
koncert – „Naplnení prázdna“, Ginovci z Rokycan + J.Lewitová +
V.Merta + hosté
19.00 hod.
Doprovodný program:
Porady Ceské televize a ceského rozhlasu.
Plzen
Velká synagoga:
koncert - K.L.T. Trio
(CR),19.00 hod.
Obradní sín radnice:
koncert, Strauss Warschauer Duo
20.00hod.
DEN GHETTA
24. listopad 2000
Terezín
Divadlo v Reznické
Holešovický pivovar
Agharta jazz club
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN,
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední cást:
Terezin,
Tragedie ghetta – prohlídka Terezína spojená
s prednáškou o historii Terezínského ghetta
Projekce animovaného filmu: Kresby terezínských detí /CR/
koncert - M. Nostitz Quartet /CR/: P. Haas kvartet c. 3, op. 15.,
krest nového CD
Odpolední cást:
Filmová prehlídka
Vecerní cást:
Divadlo v Reznické:
Divadelní predstavení, K. Sidon, „Latríny“/CR/ 19.30 hod.
Holešovický pivovar:divadelní
predstavení, Bruno Schulz, „Le Traité des Maniquines“, soubor Cosmos
Kolej /Francie/
19.30hod.
Agharta:
Petra Ernyei, jazzový koncert „Pocta G. Gershwinovi“/CR/ 21.00 hod.
Doprovodný program:
Porady Ceského televize a Ceského rozhlasu.
DEN PRINCEZNY ŠABAT
25. listopad 2000
Španelská synagoga
Sál Židovské radnice
Holešovický pivovar
Divadlo Archa
Francouzský kulturní institut
EVALD, MAT, PERŠTÝN
Madarské kulturní stredisko
Goethe-Institut
Dopolední
cást:
Volný program
Odpolední cást:
Filmová prehlídka
Vecerní cást:
Záverecné setkání
Spolecná
sobotní vecere na PŽO - 17.30
hod.
Rozloucení s prvním rocníkem
Divadlo Archa:
koncert z díla zakladatele minimalismu Steva Reicha, /GB, CR/
20.00 hod.-MI
Holešovický pivovar:
divadelní predstavení – B.Schulz: „Le Traité des Maniquines“ soubor
Cosmos Kolej
19.30hod.
Španelská synagoga:
koncert:- Klavírní kvartet Ludwig, /CR/ 19:00 hod.
Doprovodný program:
Porady Ceské televize a ceského rozhlasu.
haGalil onLine
30-10-2000
|